Zalecana temperatura dla osób przebywających w pomieszczeniu wynosi 18-23 stopnie, a wilgotność 45-55%. Ta temperatura jest korzystna dla osób cierpiących na alergie i astmę. Wilgotność jest również ważna dla drewnianych mebli. Drewno jest naturalnym materiałem, który zatrzymuje wilgoć z otoczenia, więc ważne jest, by zachować te wartości.
Uwaga: Zalecamy umieszczenie w pomieszczeniu termometru i higrometru, aby monitorować te wartości.

Jeśli rozlejesz płyn na stół (napój, alkohol, sok), musisz natychmiast wytrzeć powierzchnię mebla, aby zapobiec wsiąkaniu płynu w drewno. Podczas wycierania wycieraj płyn delikatnie i nie wciskaj go na siłę w drewno. Do wycierania używaj bawełnianej szmatki.

Generalnie unikaj stawiania ciężkich, gorących, ostrych lub mokrych przedmiotów na drewnianych meblach. Do czyszczenia nie używaj środków chemicznych (acetonu, benzyny itp.).
Nigdy nie kładź gorących przedmiotów bezpośrednio na powierzchni stołu (mebli). Pod mokre przedmioty (szklanki, talerze, wazony) musisz podłożyć podkładki.

Ochrona drewnianych mebli

Użyj suchej bawełnianej szmatki, by usunąć brud z powierzchni. Możesz też użyć drobnego papieru ściernego (1500 gr), aby usunąć zaschnięty i stwardniały brud. Od czasu do czasu możesz użyć lekko wilgotnej szmatki. W przypadku zabrudzenia natychmiast usuń brud i płyny. Zbyt częste czyszczenie wilgotną ściereczką może uszkodzić powierzchnię mebli.

Ochrona mebli olejowanych

Właściwa konserwacja mebli olejowanych przedłuży ich żywotność. Aby przedłużyć żywotność mebli, zalecamy naoliwienie ich powierzchni co 4-5 miesięcy. Istnieją również produkty do pielęgnacji, zawsze używaj produktów przeznaczonych do mebli olejowanych (mogą one zawierać również woski). Wykończenie olejowe jest wodoodporne, ale ciecz należy zawsze natychmiast wytrzeć. Jeśli na powierzchni mebli pojawiły się już plamy lub słoje od kubka, musisz odnowić wykończenie.

Odnawianie i pielęgnacja wykończenia olejowego

Drewno, jako materiał naturalny, nieustannie oddycha i reaguje na swoje środowisko. Negatywny wpływ na powierzchnię kwitnących płynów, które mogą przesiąkać i powodować powstawanie plam lub pierścieni na szkłach. Zalecamy wycieranie rozlanych płynów do sucha. Uszkodzenie lub odbarwienie powierzchni olejowanej może też nastąpić w wyniku postawienia na blacie gorących naczyń. Można temu zapobiec poprzez delikatne obchodzenie się z nimi i używanie mat do naczyń. Regularna i profesjonalna pielęgnacja przedłuża życie każdego produktu, a tym samym twoją satysfakcję z jego użytkowania.

  • Wykończenie olejowaniem wymaga regularnej pielęgnacji i delikatnego obchodzenia się z nim. Olejowanie nie zapewnia takiej ochrony przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi jak lakierowanie (zwłaszcza na początku użytkowania), dlatego konieczne jest stworzenie jak najgrubszej ciągłej warstwy oleju i wosku poprzez regularną pielęgnację. Powtarzanie zabiegu początkowo 1-2 razy w miesiącu stworzy ciągłą warstwę ochronną, która jest wysoce odporna na uszkodzenia i płyny, nadaje meblom elegancki połysk i sprawia, że powierzchnia jest bardzo przyjemna w dotyku. Użyj szmatki lub papierowego ręcznika, by natychmiast wytrzeć rozlany płyn, by niepotrzebnie nie rozmazać go na powierzchni. Następnie przetrzyj powierzchnię szmatką zgodnie z kierunkiem słojów drewna i wytrzyj do sucha. Nie pozwól też, by większe cząsteczki brudu zaschły na powierzchni, ale natychmiast je usuń i przetrzyj powierzchnię, stosując tę samą procedurę. Dębowy stolik kawowy z prawdziwego domowego środowiska po miesiącu aktywnego użytkowania, nawet przez małe dzieci


1. Użyj papieru ściernego o granulacji 320 gr. Delikatnie przeszlifuj powierzchnię mebli, usuwając wszystkie plamy i zabrudzenia

  • Usuń kurz z drewnianych części produktu za pomocą miękkiej, czystej i suchej ściereczki do kurzu wykonanej z materiału, który nie strzępi włókien (bawełna, len) lub odkurzacza z przystawką zawierającą włosie. Umyj powierzchnię stołu lekko wilgotną szmatką, a następnie wytrzyj do sucha. Na pierwszy rzut oka pielęgnacja mebli z litego drewna może wydawać się trudna, ale dzięki odpowiednim technikom i produktom każdy może to zrobić. Ważne jest, by pamiętać, że do czyszczenia takich mebli zawsze należy używać miękkiej szmatki, suchej lub delikatnie zwilżonej. Nigdy nie moknij! Po tym czyszczeniu zaleca się usunięcie wilgoci suchą szmatką. W ten sposób możesz zapewnić normalną, podstawową pielęgnację mebli.


2. Usuń drobny pył drzewny, tak by powierzchnia pozostała czysta.

  • Naturalne lite drewno to wspaniały materiał, nawet jeśli zdarzyło ci się, że na stole pisały twoje dzieci lub zdarzył ci się wypadek z twardym i ostrym przedmiotem, wiesz, że wystarczy użyć drobnoziarnistego papieru ściernego i zeszlifować zabrudzenia lub nierówności do zera. Usuń rysy i silne plamy, np. z różnych płynów, ostrożnie szlifując z równomiernym naciskiem papierem ściernym zgodnie z kierunkiem słojów drewna, usuwając wszystkie pozostałości poprzednich powłok podczas całościowej renowacji. Oczyść dobrze powierzchnię z kurzu. Kiedy po raz pierwszy używasz nowego produktu, ważne jest, by przetestować go na małej powierzchni, najlepiej w mało widocznym miejscu. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia mebli, a także będziesz wiedział, ile produktu użyć, by osiągnąć pożądane rezultaty.


3. Namocz bawełnianą szmatkę w oleju. Załóż rękawice ochronne. Możesz też nanieść olej bezpośrednio na powierzchnię mebli. Nałóż olej równomiernie na całą powierzchnię, która ma zostać odnowiona.

  • Nałóż równomiernie za pomocą gąbki lub szmatki niewielką ilość oleju LIVOS lub naturalnego oleju dowolnej preferowanej przez ciebie marki i pozostaw do zadziałania. Nieco grubszą warstwę oleju nałóż na powierzchnię mebla i pozwól mu swobodnie wsiąknąć w drewno. Następnie usuń nadmiar oleju za pomocą suchej szmatki, którą należy wytrzeć cały mebel do sucha. Oprócz usunięcia subtelnych wad powierzchniowych, znacznie poprawi to wygląd powierzchni drewna. Meble odzyskają swój piękny połysk i kolor. W zależności od rodzaju oleju i mebli, zaleca się przeprowadzanie takiej kuracji kilka razy w roku lub częściej.


4. Odczekaj około 15 do 20 minut. Postaraj się, by olej został naprawdę równomiernie rozprowadzony i wchłonięty w drewno.

  • Na koniec uzyskujemy wygląd jak wtedy, gdy meble były nowe, a dzięki regularnej konserwacji chronimy nasze meble. Do rutynowej konserwacji polecamy opti milk. Częścią właściwej pielęgnacji mebli z litego drewna jest regularna wentylacja i lekki przeciąg w pomieszczeniu. Zbyt wilgotne lub suche powietrze w pomieszczeniach też nie jest dobre dla ludzi. W miesiącach zimowych przyda się nawilżacz powietrza dla ciebie i twoich mebli. Higrometr jest świetnym narzędziem do mierzenia wilgotności w pomieszczeniu. Nie wystawiaj mebli na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i trzymaj je z dala od urządzeń grzewczych. Używaj nieagresywnych produktów przeznaczonych do odnawiania drewna.


5. Pozostaw olej na 24 godziny, by całkowicie wyschnął.
6. Po tym czasie przetrzyj powierzchnię mebla suchą szmatką. Jeśli uznasz, że powierzchnia nie jest całkowicie wypolerowana, użyj papieru ściernego o gramaturze 1500 gr.

Marki olejów

  • Do konserwacji polecamy naturalne oleje - olej do parkietu Bormo Wachs 1030 lub duński olej WOCA
  • Bardzo dobre są też oleje niemieckiej marki LIVOS
  • OLEJEK NATURALNY - LIVOS natura: olejek: Koimos 1714-002 wosk: Bivos 375
  • Olej z palonego dębu - LIVOS, KUNOS, Kunos Natur-Siegel gerauchte Eiche
  • Klosz olejowy orzech włoski - LIVOS olej KUNOS ciemny orzech 244-064
Product added to wishlist
Product added to compare.