Drewno dębowe jest powszechnie uważane za najlepszy materiał wśród naturalnych gatunków drewna. Dzieje się tak głównie ze względu na wyjątkową wytrzymałość i piękną strukturę drewna. Przez wiele stuleci był sprawdzonym materiałem, którego posiadanie jest wyznacznikiem pewnego statusu społecznego.

Właściwości drewna dębowego

Drewno dębowe jest twardym drewnem o dużej wytrzymałości. Gęstość drewna dębowego wynosi około 0,75 g/cm3, co sprawia, że jego struktura jest bardzo spójna i nadaje drewnu wysoki stopień twardości i wytrzymałości.
Dąb od dawna jest jednym z najbardziej pożądanych surowców do produkcji mebli.Drewno jest porowate o pięknej fakturze. Kolor jest brązowy lub żółtawobrązowy. Część bielowa drewna dębowego ma jasnożółty kolor. Od czasu do czasu kolor jego drewna ciemnieje, co jednak nadaje mu bardziej szlachetnego wyglądu. Drewno jest koliście porowate z wyraźnymi i regularnymi rocznymi słojami. Charakteryzuje się grubym usłojeniem z ciemnymi, cieńszymi liniami między nimi, typowymi dla wszystkich gatunków dębu. Słoje drewna są tak wyraźne, że są dobrze widoczne gołym okiem.dub drevo

Charakter drewna dębowego

Drewno dębowe, tak jak ludzie, jest inne w każdym kawałku. Niektóre drzewa mają bardziej wyrazistą fakturę i zawierają więcej sęków. Dobrym tego przykładem jest kolorystyka, w której nie ma jednolitej faktury, ale jest cała gama odcieni. Tak jak my, ludzie, mamy piegi na naszych ciałach. Drewno dębowe również posiada biel na swojej powierzchni. Co jest też bardziej widoczne w niektórych otworach, a w innych mniej.

Ochrona środowiska

Naszą filozofią jest tworzenie mebli w przystępnych cenach. Dlatego przy wyborze drewna dobieramy podobne elementy tak, aby stworzyć całościowy charakter. Nie ma marnotrawstwa materiału, dlatego wspólnie z Państwem pomagamy maksymalnie wykorzystać każdy materiał, a tym samym chronić środowisko. Ponadto każdy mebel, który u nas kupisz, posiada certyfikat FSC, który jest znakiem lasów odnawialnych.

Idealne warunki dla drewna dębowego

Znajdziesz tu kilka rodzajów, które pozwolą ci osiągnąć optymalne warunki dla drewna dębowego:

  • Zadbaj o regularne wietrzenie pomieszczeń narażonych na wilgoć. Idealna temperatura w pomieszczeniu wynosi 20-23°C, a wilgotność 50-60%. Aby zapobiec wypaczaniu, strzępieniu i pękaniu drewna, należy ograniczyć do minimum wystawianie mebli na znaczne zmiany temperatury powietrza.
  • Zadbaj o zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności, zwłaszcza w nowych budynkach.
  • Ostre i spiczaste przedmioty nie powinny stykać się z powierzchnią drewna.
  • Nie używaj agresywnych odplamiaczy i środków czyszczących - do czyszczenia używaj zwykłej lub lekko wilgotnej szmatki.
  • Konieczne jest natychmiastowe usunięcie wszystkich zabrudzeń i rozlanych płynów (np. napojów), aby zapobiec ich wsiąkaniu w drewno.

Comments ()

Product added to wishlist
Product added to compare.