Dostawa GRATIS przy zamówieniu nad 1,500 zł

Drewno jest materiałem bardzo trwałym, a jednocześnie miękkim, dlatego trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji, jeśli chcemy cieszyć się nim przez długi czas. Zanim jednak przejdziemy do zasad użytkowania mebli woskowanych, warto wspomnieć, czego należy unikać w ich codziennym użytkowaniu.

Pamiętaj, że meble drewniane nie lubią wody. Drewno woskowane nie jest wodoodporne, dlatego jeśli rozlejesz coś na jego powierzchnię, osusz je jak najszybciej. Nie należy także pozostawiać mokrych przedmiotów na drewnianych meblach. Jeśli woda wniknie w jego strukturę, może ją nieodwracalnie uszkodzić.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest ciepło. Większość z Was zapewne wie, że nie należy stawiać gorących naczyń bezpośrednio na drewnianych meblach, gdyż może to spowodować powstanie niemożliwych do usunięcia przebarwień. Jeśli masz ochotę usiąść przy drewnianym stole i rozkoszować się smakiem porannej kawy, pamiętaj o odstawieniu filiżanki na spodek. Jest to szczególnie ważne podczas pielęgnacji woskowanego drewna, ponieważ wysoka temperatura może stopić wosk. Jeśli chcesz, aby Twoje drewniane meble jak najdłużej zachowały swój kształt i wygląd, zadbaj o to, aby w ich pobliżu nie znajdował się kominek, kaloryfer czy inne źródło ciepła.

Pielęgnacja mebli woskowanych

Pielęgnacja mebli drewnianych polega przede wszystkim na ich ostrożnym użytkowaniu. Intensywne użytkowanie może powodować powstawanie drobnych odprysków na krawędziach lub bardziej widocznych włókien drewna. Od Ciebie zależy, czy będziesz postrzegać te zmiany jako coś naturalnego i niepowtarzalnego, czy też jako wadę. Należy jednak zaznaczyć, że w tym przypadku drewno niczym nie różni się od innych materiałów, które ulegają zużyciu w trakcie użytkowania.

Stosując się do powyższych zasad użytkowania mebli woskowanych, możesz mieć pewność, że Twoje meble będą świetnie wyglądać przez wiele lat. Drewno sosnowe nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, jednak istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać.

CZYSZCZENIE I PIELĘGNACJA MEBLI WOSKOWANYCH

Meble wykonane z drewna woskowanego od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie ze względu na swoje naturalne piękno. Choć są mniej odporne na warunki zewnętrzne i użytkowanie niż np. meble lakierowane, to właśnie woskowanie pozwala zachować naturalną powierzchnię i walory drewna.

Jak czyścić woskowane meble?

Pielęgnacja mebli woskowanych jest prosta – najważniejsze jest regularne usuwanie kurzu z ich powierzchni. Jak już wspomnieliśmy, powierzchnie woskowane są wrażliwe, dlatego należy je chronić przed zarysowaniami. Najlepiej nadają się do tego miękkie ściereczki i ręczniki. Kurz pozostawiony na meblach wtapia się w strukturę drewna i z biegiem czasu staje się coraz trudniejszy do usunięcia.

Czego unikać podczas pielęgnacji mebli woskowanych?

Jedną z najważniejszych zasad jest unikanie wody podczas czyszczenia powierzchni woskowanych mebli. Różne środki czyszczące są równie niebezpieczne – szczególnie niebezpieczne mogą być środki czyszczące zawierające wybielacze. Wosk jest naturalnym środkiem konserwującym, dlatego nie zaleca się stosowania do jego pielęgnacji silnych środków chemicznych.

Jak idealnie wyczyścić woskowane meble?

Jeśli uważasz, że sucha szmatka nie wystarczy, czasem do czyszczenia mebli użyj produktów z dodatkiem wosku. Nie tylko czyszczą drewno, ale także uzupełniają zeskrobany wosk, tworząc spójną warstwę ochronną na powierzchni mebla. Dzięki temu Twoje meble na dłużej zachowają swój blask, gdyż wosk doskonale maskuje wszelkie rysy, szczeliny i zagłębienia.

RENOWACJA MEBLI WOSKOWANYCH

Wosk jest naturalnym i ekologicznym środkiem konserwującym i zabezpieczającym meble drewniane. Pozwala drewnu oddychać, podkreśla jego naturalne właściwości i wydobywa jego piękno. Jednak kluczowa jest regularna konserwacja takich mebli – warstwa ochronna z biegiem czasu po prostu się zużywa.

Poniżej znajduje się opis procesu przywracania woskowanego wykończenia na litym drewnie.

Jak odnowić powłokę woskową na meblach drewnianych?

Krok 1 – Przygotowanie mebli. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie wszystkich ruchomych części mebli, takich jak drzwi, szuflady i uchwyty. Dzięki temu prostemu zabiegowi łatwiej dotrzesz do wszystkich trudno dostępnych miejsc.

Krok 2 – Szlifowanie i czyszczenie powierzchni. Wszystko zależy od stopnia zniszczenia i zużycia farby na woskowanych meblach. Jeśli mebel nie jest uszkodzony, jedynie kolor wyblakł, wystarczy nałożyć pastę z woskiem bez szlifowania powierzchni papierem ściernym.

Jeżeli mebel jest bardzo zniszczony, posiada znaczne przetarcia i zarysowania, konieczne jest oczyszczenie części papierem ściernym. Produkty dostępne są w chropowatości od P 24 do P 2500 - wybierz papier drobnoziarnisty P220-P240. Po oczyszczeniu powierzchnię drewna należy wygładzić wełną szlifierską 320-360.

Krok 3 – Wybór odpowiedniego wosku. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego wosku. Od Ciebie zależy, czy będzie to wosk bezbarwny, czy kolorowy. Jeśli zdecydowałeś się na użycie wosku koloryzującego, upewnij się, że jest on dopasowany do koloru mebli. Dzięki temu unikniesz różnic kolorystycznych i nieestetycznych plam. Dodatkowo wybierając wosk w kolorze zbliżonym do odcienia mebla, zamaskujesz drobne rysy i pęknięcia. Nie zapominaj, że czysty wosk pszczeli nie jest przeznaczony do woskowania mebli.

Krok 4 – Nałóż wosk. Przechodzimy do najważniejszego kroku, czyli nałożenia wosku. Niewielką ilość wosku nałóż na suchą gąbkę i wmasuj w drewno – w kierunku włókien drewna (nie okrężnymi ruchami). Po wyschnięciu wypolerować i wygładzić powierzchnię watą szlifierską, w ten sam sposób - zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Pozwól mu dalej wyschnąć. Wszystko gotowe.

Product added to wishlist
Product added to compare.